آشنایی با قالب های منهول! - شرکت عمود گستر قم
15975
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15975,single-format-standard,qode-listing-1.0.2,qode-news-1.0.2,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.2,qode-theme-bridge | shared by themes24x7.com,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive
قالب های منهول

آشنایی با قالب های منهول!

منهول چیست ، منهول یا ( گودال دسترسی،محفظه دسترسی، محفظه نگهداری، محفظه بازرسی) به معنی “آدم رو” می باشد.منهول درواقع نوعی اتصالات است ،منهول محفظه ای است که برای متصل کردن شبکه (متصل کردن چندین خط لوله به یکدیگر)و راه های انتقال فاضلاب و بازبینی،اجرای تعمیر و نگهداری یا تنظیم شیرآلات یا خدمات دیگر(شامل آب، فاضلاب، تلفن، برق، تخلیه طوفان، گرمایش منطقه و گاز) بکار میرود. بعبارت دیگر منهول بویژه منهول فاضلاب برای اتصال خطوط و تاسیسات زیرزمینی و متصل کردن چند .در شبکه و خط به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

منهول ها در چه محل هایی معمولا نصب می شوند؟

الف)منهول ها در محل هایی که یک شاخه  لوله به یک لوله زهکشی اصلی در سیستم وصل می شود

ب) در محل هایی که که یک لوله مستقیم با طول بیش از ۲۲ متر وجود دارد.

ج) هنگامی که جهت یک لوله تخلیه، بیش از ۳۰ درجه صورت افقی تغییر می کند نیاز به نصب منهول پلی اتیلن میباشد.

دریچه های پوشش منهول برای استفاده ایمن و همچنین جلوگیری از ورود افراد بدون مجوز بکار می رود. منهولهای قدیمی تر اغلب پله هایی برای دسترسی آسان به داخل داشتند، اما با گذشت زمان منهول های بازرسی با اندازه های کوچک و کوچکتر طراحی شده اند تا ورود های فیزیکی مورد نیاز نباشد.دستورالعمل منهول ها و محل های قرارگیری آن باید بر اساس مقررات و استانداردهای مربوطه باشد. اما مهمترین پیشرفت در زمینه ساخت منهول ها بویژه در منهول‌های فاضلابی ساخت آنها از مواد پلیمری مخصوصا پلی اتیلن بوده است که به دلیل آب بندی کامل شبکه و عدم نفوذ فاضلاب و آب‌های زیر زمینی و بالعکس در انواع پروژه‌های فاضلابی با اطمینان قابل استفاده است.

قالب هاب منهول

قالبهایی با مقطع دایره ای که نسبت به ستون‌های گرد فشار کمتری را تحمل کرده و به سبب حلقه‌ای بودن محصول بتنی از دو جداره داخلی و خارجی با تسمه‌گذاری متقارن ساخته شده و حجم بتنی مورد نظر را جهت مصارف وزارت نیرو‌، عبور امن تاسیسات زیرزمینی و جریان میعانات مختلف ایجاد می‌نماید‌.

در ساخت بخش داخلی قالب‌های منهول با توجه به فضای مسدود‌، از قطعات بیس متعدد و فیلرهای پخی نیز استفاده می‌شود که پروسه جداسازی قالب‌ها را تسهیل می‌کند‌.

مطالب خواندنی : قالب‌های قوسی و کمانی

در عرصه ساخت منهول‌های فاضلابی امکان تولید قطعاتی برای همپوشانی دوسر لوله‌های بتنی ضرورت می یابد که قالب‌های سربند و پاشنه‌های زبانه ،با ایجاد فورفتگی‌های قرینه و ایجاد نر و مادگی‌، نقش فوق را بخوبی ایفا می‌کند‌.

بعضا ساخت قالب‌هایی با متد منهول برای کاربردهای متنوعی از جمله دال‌های بتنی کم عرض‌، کول‌های دایره ای و بیضوی زیرزمینی‌، رینگ‌های فولادی‌، مجاری و کانال‌های مشابه نیز طراحی و به عرصه ساخت می‌رسد‌.

amoodgostar