قالب های قوسی و کمانی چه زمانی مورد استفاده قرار میگیرند؟ - شرکت عمود گستر قم
15971
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15971,single-format-standard,qode-listing-1.0.2,qode-news-1.0.2,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.2,qode-theme-bridge | shared by themes24x7.com,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive

قالب های قوسی و کمانی چه زمانی مورد استفاده قرار میگیرند؟

دستور العمل کار با قالب های قوسی و کمانی : جهت اجرای قالب بندی با مقاطع قوسی در صورت زیاد بودن قطر قوس ، ابتدا لوله ها را مطابق قوس مورد نظر، نورد نموده و سپس بعنوان پشت بند قالب مدولار ، که از قبل مونتاژ شده، استفاده میگردد  و در صورتیکه قطر قوس کمتر باشد بجای قالب های مدولار از قالبهای کمانی (بدون تسمه های عرضی ) استفاده میشود.

جهت اجرای سازه بتن مانند مخازن و سیلوها و … از قالب های قوسی و کمانی استفاده می‌گردد. این قالبها همانند قالب‌ بتن استاندارد هستند با این تفاوت که فاقد تسمه‌های افقی موجود در قالب بتن مدولار می‌باشند و با توجه به شعاع لوله نورد شده پشت بند می‌توان انحناهای مختلف را تأمین نمود. قالب‌های کمانی همانند قالب‌های مدولار در ابعاد و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند و توسط گیره متوسط به لوله نورد شده متصل می‌شوند.

در سازه های قوسی یا مدور اگر قطر کار کمتر از ۲ متر باشد مثل ستونهای گرد و لوله های بتنی، از قالب گرد برای ستونها و قالب گرد و منهول برای لوله های بتنی استفاده میشود .

قالب های قوسی و کمانی در سازه هایی مورد استفاده قرار میگیرد که با طراحی خاص جهت تقلیل سادگی و ایجاد یک هارمونی یا تنوع متشکل از زوایای متنوع و سطوح پیچیده‌تر لازم است . هدف از این نوع طرح‌ها در برخی موارد تمرکز زدایی و تعدیل بارهای بیرونی عناصر ساختمان می‌باشد .این نوع قالب بتن در پروژه‌هایی اعم از پایه های باربر و فرعی منحنی شکل و حاشیه عرشه‌، قرنیز و هندریل در پل‌ها‌، سکوهای غیر مدوله و نماهای غیر مسطح بتنی شبیه گنبد‌ها ، ملزومات قوسی فولادی‌، طراحی تولید و مونتاژ می‌گردد.همچنین ،ایجاد قوس منظم طولی ‌در سازه‌های استوانه ای بزرگی نظیر سیلوها و مخازن و برج‌های مشابهبتنی‌، با تغییرات مختصری در مسیر تولید قالب‌های تخت مدولار قابل اجرا بوده و نیاز به طراحی قالب بتن خاصی نمی باشد .

 

قالب های قوسی و کمانی

در طراحی و ساخت قالب‌های خاص که دارای انحنا در کل یا بخشی از سطح قالب و در یک یا زوایای متعدد آن می‌باشد‌، نیاز به ابزارهای دقیق و پیشرفته جهت کنترل شیب و زاویه خمیدگی بوده و با ماشین آلات نورد الکتریکی و میکانیکی و از مواد اولیه با ضخامت‌های مناسب‌، تعریف شده در برگه محاسبات آستانه تحمل نقطه ای فشار و تنش‌، پلیت‌های مورد نظر آماده و به موازات تعقر یا تحدب ایجاد شده‌، پروفیل‌ها و تسمه‌های لازم‌، نورد شده و به تکمیل شبکه تقویت‌، می‌پردازد .

قالب های قوسی و کمانی

مطالب خواندنی : قالب های ستون گرد

در پروژه‌هایی اعم از پایه های باربر و فرعی منحنی شکل و حاشیه عرشه‌، قرنیز و هندریل در پل‌ها‌، سکوهای غیر مدول و نماهای غیر مسطح بتنی شبیه گنبد‌ها ، ملزومات قوسی فولادی‌، طراحی تولید و مونتاژ می‌گردد‌.

قالب های قوسی و کمانی

قابل ذکر است‌، ایجاد قوس منظم طولی ‌در سازه‌های استوانه ای بزرگی نظیر سیلوها و مخازن و برج‌های مشابه  بتنی‌، با تغییرات مختصری در مسیر تولید قالب‌های تخت مدولار قابل اجرا بوده و نیاز به طراحی قالب ویژه‌ای به نظر نمی‌رسد.

این قالب‌های شبه مدولار با حذف تسمه‌های عرضی و تعبیه پانچهای طولی  تهیه شده و در سازه‌های دایره‌ای با شعاعی بین ۱۲۰ تا ۴۵۰ سانتیمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدیهی است انتخاب قالبهای استاندارد با عرض کمتر از ۳۵ سانتیمتر در مورد اقطار بیشتر از ۹ متر توصیه می‌گردد.

amoodgostar