قالب‌های قوسی و کمانی - شرکت عمود گستر قم
2458
rtl,page-template-default,page,page-id-2458,page-child,parent-pageid-2452,qode-listing-1.0.2,qode-news-1.0.2,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.2,qode-theme-bridge | shared by themes24x7.com,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive

در طراحی و ساخت قالب‌های خاص که دارای انحنا در کل یا بخشی از سطح قالب و در یک یا زوایای متعدد آن می‌باشد‌، نیاز به ابزارهای دقیق و پیشرفته جهت کنترل شیب و زاویه خمیدگی بوده و با ماشین آلات نورد الکتریکی و میکانیکی و از مواد اولیه با ضخامت‌های مناسب‌، تعریف شده در برگه محاسبات آستانه تحمل نقطه ای فشار و تنش‌، پلیت‌های مورد نظر آماده و به موازات تعقر یا تحدب ایجاد شده‌، پروفیل‌ها و تسمه‌های لازم‌، نورد شده و به تکمیل شبکه تقویت‌، می‌پردازد .

قالب‌های قوسی در سازه هایی با طراحی ویژه جهت تقلیل سادگی و ایجاد یک هارمونی یا تنوع متشکل از زوایای متنوع و سطوح پیچیده‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد یا بعضا هدف از این نوع طرح‌ها تمرکز زدایی و تعدیل بارهای بیرونی عناصر ساختمان می‌باشد .

در پروژه‌هایی اعم از پایه های باربر و فرعی منحنی شکل و حاشیه عرشه‌، قرنیز و هندریل در پل‌ها‌، سکوهای غیر مدول و نماهای غیر مسطح بتنی شبیه گنبد‌ها ، ملزومات قوسی فولادی‌، طراحی تولید و مونتاژ می‌گردد‌.

قابل ذکر است‌، ایجاد قوس منظم طولی ‌در سازه‌های استوانه ای بزرگی نظیر سیلوها و مخازن و برج‌های مشابه  بتنی‌، با تغییرات مختصری در مسیر تولید قالب‌های تخت مدولار قابل اجرا بوده و نیاز به طراحی قالب ویژه‌ای به نظر نمی‌رسد.

این قالب‌های شبه مدولار با حذف تسمه‌های عرضی و تعبیه پانچهای طولی  تهیه شده و در سازه‌های دایره‌ای با شعاعی بین ۱۲۰ تا ۴۵۰ سانتیمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدیهی است انتخاب قالبهای استاندارد با عرض کمتر از ۳۵ سانتیمتر در مورد اقطار بیشتر از ۹ متر توصیه می‌گردد.